זכויות ניצולי שואה קשישים

אין ספור כתבות נכתבו ושודרו בנושא מצוקת קשישי ישראל ניצולי השואה שאינם מקבלים את הזכויות המגיעות להם רק בגלל סבך הבירוקרטיה, חוסר ידיעה או פשוט כי אין מי שיידע וידרוש זאת עבורם.
 
במאמר שלפניכם ננסה לספק מידע חשוב על הזכויות, ההטבות והשירותים השונים המוענקים לקשישים המוכרים כניצולי שואה ומוגדרים כסיעודיים. חלק ניכר מהשירותים והסיוע ניתן על ידי המדינה, בסיוע קרנות ועמותות שקמו במיוחד לצורך זה - לסייע לניצולי השואה הקשישים, אם באמצעות סיוע כספי ואם באמצעות הענקת שירותים המותאמים לאוכלוסייה זו.
 
9 שעות סיעוד נוספות
קשישים המקבלים את קצבת הסיעוד זכאים לשעות טיפול סיעודי בביתם. בד"כ מדובר בסיוע מוגבל בהיקפו הנע בין 9.75 שעות שבועיות ועד 18 שעות שבועיות. במסגרת הזכויות הנוספות שמעניקה המדינה לניצולי השואה הסיעודיים, יוכלו אלה לקבל 9 שעות סיעוד נוספות, בנוסף למספר השעות אותן הם מקבלים מכוח קצבת הסיעוד.
לדוגמא: קשיש סיעודי הזכאי ל- 16 שעות טיפול שבועיות מכוח קצבת הסיעוד, והוכר גם כזכאי לתוספת 9 השעות של הקרן לרווחת נפגעי השואה, יהיה זכאי סה"כ ל- 25 שעות סיעוד בשבוע (במקרים בהם מסייעת לקשיש מטפלת סיעודית ישראלית יעמוד היקף הזכאות על 29 שעות שבועיות). למידע נוסף על תוספת השעות.
 
תוספת השעות, כמו זכויות רבות נוספות המוענקות לקשישים ניצולי שואה, מוענקת על ידי הקרן לרווחת נפגעי השואה - עמותה ייחודית שנוסדה בשנת 1991 ע"י ניצולי שואה שחרטה על דגלה לסייע לאוכלוסיית הקשישים ניצולי השואה.
 
מי זכאי לתוספת השעות?
כדי לקבל את התוספת יש לעמוד ב- 2 קריטריונים שקבעה המדינה:
  • ניצולי שואה שחיו תחת הכיבוש הנאצי בתקופת מלחמת העולם השנייה ועברו תקפוה זו בגטאות, במחנות הריכוז או במסתור תוך סיכון חייהם, או ניצולים שחיו בארצות שהיו גרורותיה של גרמניה הנאצית כגון בולגריה, לוב, רומניה, טוניס, צרפת, הולנד, איטליה והונגריה וסבלו מרדיפות הנאצים. בנוסף, גם מי שברחו משטחי הכיבוש - מגרמניה לאחר שנת 1933, מאוסטריה לאחר שנת 1938, ומשאר הארצות - לאחר פרוץ המלחמה ועד לתאריך 08.05.1945.

  • מבקש התוספת מוגדר כאדם סיעודי התלוי לחלוטין בעזרת הזולת והוגדר ע"י המוסד לביטוח לאומי כמי שזכאי לגמלת סיעוד בשיעור של 150% או 168% (זכאות של 16-18 שעות שבועיות) או כמי שזכאי לקצבת שר"מ (שירותים מיוחדים) בהיקף של 105% או 175% או זכאי לשעות "עזרה לזולת" מטעם משרד הביטחון בהיקף של 66 שעות חודשיות לפחות.

 
לידיעתכם: החל מה- 01.01.15 ניצולי שואה המקבלים את קצבת הסיעוד כגמלה כספית זכאים לקבל גם את תוספת השעות כסכום כספי. המעוניינים לקבל את תוספת השעות כסכום כספי יעשו זאת באמצעות פנייה לוועידת התביעות בטלפון 03-5194400.
 
עזרה סיעודית קצרת מועד לאחר אשפוז
עזרה חשובה נוספת לה זכאים ניצולי השואה הקשישים, הפעם במימון של מדינת ישראל ובאמצעות הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר.
במסגרת הסיוע, מי שנמצא זכאי יקבל כ- 50 שעות סיעוד לתקופה של חודשיים או עד לקבלת הזכאות לסיעוד מתוקף קצבת הסיעוד של הביטוח הלאומי.
מטרת הסיוע לאפשר לניצול שואה שאושפז בבית חולים לקבל טיפול סיעודי שיסייע לו לחזור לקהילה ולפעילות שגרתית לאחר שחרורו מבית החולים.
  • הזכאות מותנית במבחן הכנסה שייערך לקשיש ותוענק בתנאי שהכנסתו לא תעלה על 9,090 ₪ (נכון לאוגוסט 2016 ולא כולל תגמולים ורנטות בגין נרדפות).
  • הסיוע מוענק רק לקשישים שיגישו את הבקשה בתקופת האשפוז ובאמצעות העובד הסוציאלי של בית החולים בלבד.
ללא ספק, מדובר בסיוע חשוב מאין כמותו שיכול לסייע המון להחלמת הקשיש לאחר האשפוז, וכן בשגרת הטיפולים השבועית שלו.

אך מעבר לכל הזכויות והשירותים שמנינו כאן זכרו כי יש זכויות רבות נוספות להן זכאים ניצולי השואה הסיעודיים. מרביתן מוענקות לקשישים על ידי הקרן לרווחת נפגעי השואה, אך לא רק: טיפולי שיניים בחינם'מחוברים' - מחשבים בבתי ניצוליםמשקפי ראייה חינם ועוד.
חיפוש פשוט ברשת או מספר שיחות עם העמותות השונות העוסקות בתחום יוכלו להניב מידע רב וחשוב על זכויות נוספות שיסייעו לאלו שזכאים להן ובעיקר - זקוקים להן.
 

צרו עימנו קשר

pencil6, pencil, write, edit, blog, note
 
 

נשמח לעמוד לשירותכם - חייגו 072-33-80-355 או מלאו פרטיכם בטופס הבא: