טיפול סיעודי בקשישים


קצבת הסיעוד היא גמלה שמוענקת על ידי הביטוח הלאומי ותפקידה לסייע ולהקל במעט במימון עלויות הטיפול הסיעודי של קשישים.

כדי שיקירכם יהיה זכאי לקצבה עליו לעמוד במספר קריטריונים שקבעה המדינה, ביניהם אזרחות ישראלית, הגעה לגיל פרישה (גברים בגיל 67, נשים בגיל 62), מגורים בקהילה (ולא במוסד סיעודי או בבית אבות), צורך בסיוע של הזולת בביצוע פעולות בסיסיות ועוד.
 

מהי קצבת הסיעוד ומי זכאי לה? 


שאלה נוספת שבוודאי תידרשו אליה במקרה שתבחרו שמטפלת סיעודית תטפל ביקירכם. לכל מטפלת היתרונות שלה, כאשר היתרון המרכזי של מטפלת סיעודית זרה היא היכולת לשהות לצד יקירכם 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. לפיכך, במידה שיקירכם זקוק להשגחה צמודה ככל הנראה זו תהיה האפשרות המתאימה יותר עבורכם.

לגבי היתרונות של מטפלת ישראלית, הרי שכאן היתרונות הם התרבות והשפה המשותפות, הדו שיח והיכולת לתקשר טוב יותר עם בני המשפחה (אין פערי שפה), היכולת לקרוא מרשמים ותרופות של יקירכם בעברית ועוד.
 

איזו מטפלת תתאים יותר - ישראלית או זרה?

כל המידע, השירותים והאפשרויות

קשישים בגיל מתקדם חווים פעמים רבות, בייחוד בגיל המתקדם, ירידה בתפקוד ובבריאות הכללית, מחלה, נפילה או פציעה. כל אלה עלולים להביא חלק מהם למצב סיעודי בו יהפכו להיות תלויים בעזרה של אדם אחר - מטפל או מטפלת סיעודית.

תלות זו מתבטאת לעתים בעזרה מינימלית בביצוע מטלות יומיומיות כאלה ואחרות אך לעתים היא מצריכה טיפול צמוד ועזרה בכל אחת מהפעולות הבסיסיות והיומיות כגון אכילה, שתייה, ניידות, רחצה ועוד.

המשפחות, הנאלצות להתמודד עם המצב הסיעודי של אחד מבני המשפחה, חוות אף הן זעזוע ומשבר המלווה בחששות ולבטים רבים, ועסוקות בעיקר בשאלה כיצד ניתן לסייע ליקירן.

בין השאלות העיקריות העולות כבר בתחילת הדרך ניתן למנות:
 • מהי מסגרת טיפול הכי מתאימה ליקירן?
 • האם לטפל ביקירן בביתו או בבית אבות סיעודי?
 • מהם היתרונות של מטפלת סיעודית?
 • האם כדאי לבחור מטפלת ישראלית או זרה?
 • מהן העלויות הכרוכות בטיפול הסיעודי והאם המדינה משתתפת בהן?
 • מהי קצבת סיעוד, איך יודעים מי זכאי לה ומה צריך עשות כדי לקבל אותה?

במאמר שלפניכם ננסה לענות על חלק מהשאלות המרכזיות ולהפנות אתכם לעמודים נוספים באתרנו, להרחבה על כל נושא ונושא, על מנת שתוכלו לסייע ליקירכם ולהעניק לו את הטיפול הטוב והמתאים ביותר.


היכן כדאי לטפל בקשיש הסיעודי?

ככלל, בפני הקשיש הסיעודי (בייחוד אלה הזקוקים לסיעוד צמוד) עומדות 2 אפשרויות: טיפול בביתו או במסגרת סיעודית כגון בית אבות סיעודי. לא ספק, הטיפול בבית הקשיש טומן בחובו יתרונות רבים אך יחד עם זאת חשוב לזכור כי ההחלטה היכן לטפל ביקירכם קשורה קודם כל במצבו הרפואי, צרכיו הבריאותיים וכן בהמלצת הרופאים המטפלים המכירים היטב את מצבו.

אם אתם חושבים (או שהצוות הרפואי המליץ על כך) כי דווקא טיפול במסגרת סיעודית יהיה נכון יותר עבור יקירכם, תוכלו למצוא את כל המידע על כך במדריך לבחירת בית אבות באתר. 


מה היתרונות במטפלת סיעודית?

בחרתם לטפל ביקירכם בביתו? ככל הנראה מי שיהיו אמונים על הטיפול בו יהיו מטפל או מטפלת סיעודית שיתלוו וישגיחו עליו.

תפקידה העיקרי של המטפלת הסיעודית הוא לאפשר לקשיש הסיעודי חיים בכבוד ולסייע לו במגוון פעולות ומטלות כגון: אכילה, לבוש, רחצה והיגיינה, בישול, ניקיון וסידור הבית, ביצוע סידורים וקניות ואף יציאה לשאוף אוויר צח מחוץ לבית ועוד.

בשאלת היקף הסיוע וההשגחה על יקירכם, כאן תוכלו לבחור במגוון אפשרויות - החל ממספר שעות בשבוע ועד טיפול והשגחה צמודים - 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. גם כאן, כמו בשאלת המסגרת הטיפולית, השאלה תלויה במצבו הרפואי של יקירכם, אך גם בסכום הקצבה שהוא יקבל מביטוח לאומי ו/או התקציב שתוכלו להקצות לנושא.

כיצד לבחור נכון מטפלת סיעודית?

חשוב מאוד שתבצעו מספר בדיקות בטרם תבחרו את המטפלת של יקירכם, כגון:
 • האם מדובר במטפלת מוסמכת?
 • האם היא מנוסה?
 • עמדו על אישיותה, אופייה ותכונותיה של המטפלת (פרמטרים חשובים שיסייעו לכם לדעת כיצד היא תהיה עם יקירכם).
 • בררו את שפות הדיבור, את מין המטפל.
 • נסו לקבל המלצות עליו ועוד
מהן העלויות הכרוכות בטיפול הסיעודי?

ככלל, מדובר בעלויות גבוהות, שהיקפן תלוי ברמת הסיעוד ובמשך הטיפול לו זקוק יקירכם: טיפול צמוד לאורך כל ימות השבוע, 24 שעות ביממה יהיה כרוך בהוצאות כבדות יותר מטיפול סיעודי של מספר שעות ביממה או מספר ימים בשבוע. 

את מרבית ההוצאות יישאו המשפחה והקשיש בעצמם אך חשוב לדעת כי מדינת ישראל, המודעת לעלויות הגבוהות של הטיפול הסיעודי בישראל מסייעת למשפחות הקשישים באמצעות קצבת הסיעוד הניתנת לקשישים סיעודיים מתוקף חוק הסיעוד שנחקק בשנת 1988 בישראל.

ישנם מקורות נוספים למימון הטיפול כגון ביטוחים סיעודיים למיניהם, אם במסגרת פרטית או במסגרת קופת החולים ועוד, בהתאם לביטוחים הקיימים לקשיש. 

צרו עימנו קשר

pencil6, pencil, write, edit, blog, note
 
 

נשמח לעמוד לשירותכם - חייגו 072-33-80-355 או מלאו פרטיכם בטופס הבא: