מבחן התלות - ADL


כעת, כשאתם יודעים מהו מבחן התלות ומה הוא בוחן, חשוב שתקראו גם את הטיפים הבאים שיסייעו לכם וליקירכם להתכונן אליו כראוי.
 
הכינו את יקירכם
לפני הכול. כמו שלכל אדם חשובה הוודאות, כך גם חשוב שיקירכם יידע בפני מה הוא עומד, מה הוא יידרש לבצע במבחן ועוד. זה ימנע מצבי מבוכה לא נעימים, יפיג את החששות שלו וגם יקל עליו.
 
לוו את יקירכם במבחן
זו גם הדרישה של הביטוח הלאומי, אך מעבר לכך - וודאו כי מי שילווה את יקירכם יהיה בן משפחה הקרוב אליו ושהוא סומך עליו. חשוב שהמלווה יכיר גם את היסטוריית הטיפולים של יקירכם על מנת שיוכל להשיב לשאלות במידה שהמעריך יבקש לקבל מידע נוסף, מעבר למצוין במסמכי הגשת הבקשה לקצבה.
 
הביאו למבחן את כל המסמכים החשובים
בעיקר את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים המעידים על מצבו הבריאותי של יקירכם. מסמכים אלו יסייעו למעריך לגבש הערכה טובה ומדויקת יותר לגבי מצבו הגופני והבריאותי של יקירכם ומכאן - להתאים את הסיוע הנכון עבורו.
 
ספרו את כל מה שחשוב
ספרו למעריך של הביטוח הלאומי את כל הפרטים על מצב יקירכם שיסייעו לו בקבלת הקצבה. לעתים פרט שנראה לא חשוב יהיה דווקא קריטי ויתרום לתוצאת מבחן רצויה. ספרו על הקשיים היומיומיים של יקירכם (אם קשה לכם לעשות זאת ליד יקירכם עשו זאת בשיחה בארבע עיניים עם המעריך). בנוסף, אם יקירכם ציין שאינו זקוק לסיוע באחת הפעולות מבושה או מבוכה, חשוב שתחדדו את הצורך בשיחה פרטית עם המעריך, על מנת שהוא יקבל את התמונה האמיתית של מצב יקירכם.
 
יקירכם עבר את מבחן התלות ובקשתו לקצבה נדחתה?
דעו כי התוצאה אינה סופית וניתן לערער עליה. בנוסף, חשוב שתדעו כי ניתן לבקש מבחן נוסף בעתיד, במקרים בהם חלה הידרדרות במצבו.
 
מעוניינים לקבל פרטים נוספים על מבחן התלות? תוכלו למצוא את כל המידע באתר של 
ביטוח לאומי. זקוקים לייעוץ והכוונה לפני המבחן? צרו עמנו קשר ונשמח לענות לכם על כל השאלות, ללא עלות וללא התחייבות.
 
מבחן התלות - ADL
כל מה שחשוב לדעת
 
קרובי משפחה של קשישים הזקוקים לסיעוד יפגשו בשלב מסוים את המונח 'מבחן התלות', מבדק אותו נדרשים לעבור קשישים סיעודיים בעת בקשתם לקבל קצבת סיעוד מהמדינה.
 
במאמר שלפניכם נספר לכם את כל מה שחשוב לדעת לפני המבחן החשוב בדרך לקצבת הסיעוד: מהו מבחן התלות, מה הוא בודק, כיצד ניתן ולמה חשוב להתכונן אליו ועוד.
 
לפני הכול - קצת רקע
במסגרת חוק הסיעוד שחוקקה כנסת ישראל בשנת 1988, נקבע כי מדינת ישראל תעניק לאזרחיה הקשישים הסיעודיים קצבת סיעוד, גמלה המוענקת באמצעות שירותי סיעוד ולא כסכום כספי. הקצבה, למרות שהיא ניתנת בשירותים ולא כסכום כספי, מסייעת רבות למשפחות שיקיריהן זקוקים לטיפול סיעודי, זאת לאור העלויות הכבדות הכרוכות במימון הטיפול הסיעודי.
 
כדי להגדיר מי זכאי לקצבת הסיעוד קבעה המדינה מבחן בסיסי בו נבדקת יכולת התפקוד של הקשיש - האם הוא מסוגל לבצע פעולות יומיומיות בסיסיות (מכאן גם שמו של המבחן - Activities of Daily Living). תוצאות המבחן קובעות למעשה האם הקשיש זכאי לסיוע מהמדינה, ואם כן - באיזה היקף?
 
מה בודק המבחן ומי עורך אותו?
ביטוח לאומי הוא שאמון על קיום המבחן ושולח מטעמו 'מעריך' שמבצע את המבחן בבית הקשיש (בד"כ יהיו אלה אחות מוסמכת ועובדת סוציאלית).
במבחן נבדקת רמת התפקוד השגרתי של הקשיש, תוך התמקדות ביכולתו לבצע את
6 הפעולות הבסיסיות הבאות:
  • אכילה ושתייה - האם הקשיש מסוגל לשתות, לאכול וליטול תרופות באופן עצמאי?

  • ניידות - האם הקשיש מסוגל לנוע ולהתנייד בכוחות עצמו?

חשוב לדעת: קשיש סיעודי המתנייד באמצעות הליכון, מקל הליכה או קביים נחשב לנייד. קשיש המתנייד באמצעות כיסא גלגלים ייחשב כבלתי נייד.

  • קימה, ישיבה ושכיבה - האם הקשיש מסוגל לעבור ממצב שכיבה לעמידה, מישיבה לעמידה ועוד?

  • הלבשה - האם הקשיש מסוגל להתלבש או לפשוט את בגדיו בכוחות עצמו (וגם: לקשור חגורה רפואית או להרכיב גפה מלאכותית במידת הצורך).

  • רחצה - האם הקשיש מסוגל להתקלח ולבצע מגוון פעולות הקשורות ברחצה בעצמו וללא סיוע?

  • שליטה על סוגרים - האם הקשיש שולט במתן השתן ובפעולת המעיים? בהקשר זה חשוב לציין כי שימוש בחיתולי מבוגרים או בקטטר מוגדר כחוסר שליטה על סוגרים.

 
חשוב שתדעו: מבחן התלות בודק את יכולת הקשיש לבצע את הפעולות שציינו אך לא את רמת הקושי בביצוען. לפיכך, אם הקשיש מסוגל לבצע פעולה מסוימת תוך מאמץ סביר, הוא ייחשב כמי שיכול לבצעה ולא יהיה זכאי לניקוד בגין פעולה ספציפית זו.
ועוד דבר: במבחן התלות יבחן גם המעריך האם קיים צורך בהשגחה על הקשיש ואת מידת מסוכנותו כלפי עצמו וכלפי סביבתו (חולי אלצהיימר לדוגמא זקוקים להשגחה צמודה, אחרת הם עלולים לאבד את דרכם ולסכן את עצמם).
 
כיצד נקבעת תוצאת המבחן?
תוצאות המבחן והציון שיתקבל בסיומו, יקבעו למעשה האם הקשיש זכאי לקצבת סיעוד ואת היקף הסיוע: ככל שהציון גבוה יותר (שקלול של כל אחד ממבחני הפעולה) יהיה זכאי הקשיש לסיוע רחב יותר - לשעות סיעוד רבות יותר: ממינימום של 9.75 שעות בשבוע ועד למקסימום של 18 שעות בשבוע.
מעבר לשעות הסיעוד (זוכרים? קצבת הסיעוד אינה מעניקה סכום כספי) המעריך של ביטוח לאומי עשוי לקבוע שהקשיש גם זכאי לביצוע שיפוץ או שינויים קלים בביתו (ללא עלות או בהשתתפות בחלק מההוצאות). מטרת שיפוץ זה היא לסייע לקשיש בהתנהלותו היומיומית בביתו (למשל באמצעות הוספת אביזרי בטיחות בחדר האמבטיה שיקלו על הרחצה וישמרו על בטיחות הקשיש).

צרו עימנו קשר

pencil6, pencil, write, edit, blog, note
 
 

נשמח לעמוד לשירותכם - חייגו 072-33-80-355 או מלאו פרטיכם בטופס הבא: