קצבת סיעוד לקשישים

יקירכם זקוק לטיפול סיעודי מיידי?

אנחנו כאן בשבילכם. צרו עמנו קשר ונסייע לכם להגיש מהר ככל הניתן את הבקשה לביטוח לאומי. נעשה הכול כדי שיקירכם יקבל את הסיוע המגיע לו במהירות האפשרית.
חשוב שתדעו: עד קבלת התשובה מביטוח לאומי תוכלו להיעזר בשירותי טרום הסיעוד של חברתנו. במסגרתם נעניק ליקירכם טיפול מיידי מצוות המטפלים והמטפלות המנוסה של חברתנו, והכול - ללא עלות וללא התחייבות.
 
יקירכם זקוק לטיפול סיעודי?
במאמר שלפניכם נסביר את כל מה שחשוב על קצבת הסיעוד שמעניקה מדינת ישראל לקשישים הזקוקים לסיוע סיעודי: מה מעניקה הקצבה, איך מגישים את הבקשה לקצבה, תוך כמה זמן מקבלים תשובה מביטוח לאומי ועוד.
 
קצבת סיעוד לקשישים - קצת רקע
מדינת ישראל, המודעת לעלויות הרבות הכרוכות בטיפול הסיעודי, קיבלה החלטה וחוקקה את חוק הסיעוד כבר בשנת 1988, המסדיר את הנושא וקובע כי קשישים סיעודיים יקבלו מהמדינה גמלת סיעוד שתסייע ותקל במעט במימון עלויות הטיפול הסיעודי בקשישים.
 
מי זכאי לקצבת סיעוד?
במסגרת החוק קבעה המדינה מספר קריטריונים לזכאות לקצבה:
  • אזרחות ישראלית

  • הגעה לגיל פרישה (גברים בגיל 67, נשים בגיל 62)

  • מגורים בקהילה (בבית ולא במוסד סיעודי או בבית אבות)

  • עמידה במבחן הכנסה

  • צורך בסיוע של הזולת בביצוע פעולות בסיסיות כגון: אכילה ושתייה, רחצה, הלבשה, קימה ושכיבה, ניידות ושליטה על סוגרים.

בנוסף, נקבע כי הקצבה תינתן גם לקשישים המוגדרים 'תשושי נפש' הזקוקים להשגחה צמודה לטובת שמירה על ביטחונם האישי וביטחון סביבתם (חולי אלצהיימר למשל זקוקים להשגחה כזו על מנת שלא יאבדו את דרכם ויסכנו את עצמם).
 
כיצד מקבלים את קצבת הסיעוד? 
חשוב לדעת: קצבת הסיעוד, בניגוד לקצבאות אחרות שמעניקה המדינה, אינה ניתנת כסכום כספי, אלא כשירותי סיעוד שמממנת המדינה כגון שעות טיפול סיעודי (בהיקף כזה או אחר ותלוי ברמת הסיעוד שנקבעת לקשיש), ביקורים במרכזי יום לקשיש (המעניקים ארוחות חמות, פעילויות העשרה, חברה ועוד), אספקת מוצרי ספיגה, שירותי כביסה, התקנת משדרי מצוקה ועוד.
 
מהו היקף הסיוע שניתן לקבל באמצעות הקצבה וכיצד הוא נקבע?
ככלל, נקבעו 3 מדרגות סיוע (א', ב', ו- ג') המגדירות את מצבו הסיעודי של הקשיש. בהתאם למדרגות אלה ייקבעו גם שעות הסיעוד שיקבל יקירכם ממטפל או מטפלת סיעודית שתממן המדינה.
 
כיצד נקבעות המדרגות הללו? באמצעות מבחן התלות (ADL - Activities of Daily Living), אותו יידרש יקירכם לעבור עם הגשת הבקשה לקצבה. במבחן זה יבחן מעריך של הביטוח הלאומי את היכולת התפקודית של יקירכם - האם הוא מסוגל לבצע 6 פעולות יומיומיות בסיסיות (עליהן הרחבנו במאמר על מבחן התלות). הציון הסופי במבחן ייקבע אם יקירכם זכאי לקצבת סיעוד, ובמידה שכן - יקבע גם את ההיקף: ככל שהציון יהיה גבוה יותר כך יקבל יקירכם סיוע גדול יותר - שעות סיעוד רבות יותר, עפ"י המפתח הבא:

  • קשיש הזכאי ל- 91%  גמלה יקבל 9.75 שעות סיעוד שבועיות

  • קשיש הזכאי ל- 150% גמלה יקבל 16 שעות סיעוד שבועיות

  • קשיש הזכאי ל- 168% גמלה יקבל 18 שעות סיעוד שבועיות

 
האם ישנם מקרים בהם מתקבלת הקצבה כסכום כספי?
כן. במקרים בהם מעסיקים הקשיש ומשפחתו מטפל סיעודי באופן ישיר (ולא דרך חברת סיעוד) ניתן לקבל את הקצבה כסכום כספי המועבר ישירות לחשבון הבנק של הקשיש.
 
איך מגישים את הבקשה לקצבת הסיעוד?
כאמור, הדרך לקבלת קצבת הסיעוד עוברת דרך ביצוע מבחן התלות. בתחילת הדרך תידרשו להגיש טופס בקשה לקצבה לביטוח הלאומי האמון על הנושא. אל הטופס תתבקשו לצרף מסמכים שונים כגון צילום תעודת זהות, אישורים רפואיים המעידים על מצב יקירכם, אישורי הכנסה ועוד. חשוב שתמלאו את הטופס בצורה נכונה ותקינה שכן מילוי שגוי עלול לעכב את הטיפול בבקשה ולגרום לכם לאבד זמן יקר בדרך לקבלת הקצבה ולהתחלת הטיפול ביקירכם.

צרו עימנו קשר

pencil6, pencil, write, edit, blog, note
 
 

נשמח לעמוד לשירותכם - חייגו 072-33-80-355 או מלאו פרטיכם בטופס הבא: