שאלות נפוצות

ראשית, חשוב לוודא כי בית האבות יתאים למצבו הבריאותי והפיזי של הקשיש, אך גל לבני המשפחה המעוניינים לבקר את יקירם בבית האבות. לפני שתתחילו במלאכת החיפוש חשוב להתייעץ עם הגורמים הרפואיים המכירים את יקירכם היטב ואת ההיסטוריה הרפואית שלו.

מה עוד? חשוב לבחון מספר בתי אבות, לבדוק כי לזה שבחרתם יש רישיון הפעלה או רישיון של משרד הבריאות, לבדוק את תנאי התשלום והעלויות השונות, כמה מטפלים יש במחלקות השונות ועוד. אך יותר מכל, חשוב (ככל שניתן) שתשתפו את יקירכם בקבלת ההחלטה.
רוצים לדעת עוד? כנסו למדריך המלא לבחירת בית אבות
 

כיצד בוחרים נכון בית אבות או דיור מוגן לקשיש?

המדינה ועמותות נוספות מעניקות לניצולי שואה המוגדרים כסיעודיים זכויות והטבות ייחודיות, ביניהן תוספת 9 שעות טיפול שבועיות, עזרה סיעודית לאחר אשפוז, טיפולי שיניים ומשקפי ראייה בחינם ועוד.

למידע וזכויות נוספות לניצולי שואה סיעודיים

מהן הזכויות הנוספות להן זכאים קשישים סיעודיים ניצולי שואה?

מטרת שירותי הייעוץ וההשמה בבתי אבות של חברתנו היא להעניק לכם את כל הסיוע הדרוש לכם בבחירת סביבת המגורים החדשה של יקירכם.

השירות כולל סיוע בחיפוש בתי אבות, התאמה של בתי אבות פוטנציאליים ליקירכם ולצרכיו הייחודיים, ליווי וסיור בבתי אבות, סיוע בקליטה וברישום ועוד. למידע נוסף על שירותי ההשמה והייעוץ של יובל שירותי סיעוד
 

מהם שירותי ייעוץ והשמה בבית אבות ומה הם כוללים?

אנחנו יודעים שיש לכם המון שאלות. לכן ריכזנו עבורכם את הנפוצות ביותר ואת התשובות עליהן.
 
מהי ההגדרה של אדם סיעודי?
אדם סיעודי נחשב מי שאינו יכול לבצע באופן עצמאי לפחות 3 מתוך 6 הפעולות הבאות: אכילה ושתייה, רחצה, קימה ושכיבה, ניידות, הלבשה ושליטה בסוגרים. בנוסף, נקבע כי גם אדם תשוש נפש (חולה אלצהיימר למשל) הזקוק להשגחה יוגדר כסיעודי.
 
מהם הקריטריונים לזכאות לקצבת סיעוד?
לקצבת הסיעוד, המוענקת במסגרת חוק הסיעוד הממלכתי (1988), זכאים אזרחים ישראלים העומדים בקריטריונים הבאים:
  • הגעה לגיל פרישה (גברים - 67, נשים - 62)

  • מגורים בבית (ולא בבית אבות או מוסד סיעודי)

  • עמידה במבחן הכנסה של ביטוח לאומי

  • צורך בסיוע הזולת בביצוע הפעולות הבאות: אכילה ושתייה, הלבשה, רחצה, ניידות, קימה, שכיבה ושליטה על סוגרים.

בנוסף, קצבת הסיעוד מוענקת גם לקשישים 'תשושי נפש' הזקוקים להשגחה לטובת שמירה על ביטחונם וביטחון הסובבים אותם.
 
מידע נוסף על הקריטריונים לקבלת הקצבה תוכלו למצוא באתר ביטוח לאומי.
 
מהו מבחן התלות (ADL) שעורך הביטוח הלאומי?
מבחן התלות - ADL (Activities of Daily Living) שעורך הביטוח הלאומי קובע למעשה אם הקשיש הסיעודי זכאי לסיוע מהמדינה ואת היקפו. במבחן בודק 'מעריך' של מהביטוח הלאומי את תפקוד הקשיש – האם הוא מסוגל לבצע 6 הפעולות הבסיסיות שציינו זה מכבר. תוצאת המבחן היא שתקבע למעשה את זכאותו לקצבת הסיעוד מביטוח לאומי.  
 
האם תוצאת המבחן סופית? האם ניתן לערער עליה?
בקשתכם לקצבה נדחתה בעקבות המבחן? בנסיבות מסוימות ניתן לערער על תוצאת המבחן. חשוב שתדעו כי במקרים מסוימים ניתן לבקש מבחן חוזר (לדוגמא במקרים בהם חלה הידרדרות במצב הבריאותי של יקירכם). למידע נוסף על מבחן התלות וכיצד ניתן להתכונן אליו
 
כמה שעות סיעוד ניתן לקבל באמצעות קצבת הסיעוד?
היקף הסיעוד נקבע בהתאם לתוצאת מבחן התלות, לניקוד ולדרגת הסיוע שיקבל הקשיש הסיעודי בסיום מבחן התלות. ביטוח לאומי הגדיר 3 דרגות, 3 רמות היקף בטיפול הסיעודי שיוענק לקשיש: 9.75 שעות, 16 שעות או מקסימום 18 שעות סיעוד שבועיות.
 
תוך כמה זמן מקבלים תשובה על הזכאות לקצבה?
כשלב ראשון, יתבקש יקירכם לעבור את מבחן התלות. לרוב יעברו כשבועיים עד שלושה שבועות מרגע שתגישו את טפסי הבקשה לקצבה עד ביצוע המבחן. לכך ניתן להוסיף כחודשיים נוספים מרגע ביצוע המבחן. יקירכם זקוק לסיעוד? חשוב שתדעו כי בזמן ההמתנה יקירכם יוכל לקבל סיוע וטיפול באמצעות שירותי טרום הסיעוד של חברתנו. והכול, ללא עלות וללא התחייבות.
 
מה כוללים שירותי טרום הסיעוד?
ראשית נסביר כי שירותי טרום הסיעוד ניתנים למטופלים הזקוקים בדחיפות לטיפול סיעודי אך הטיפול בתביעה שהגישו לקצבת סיעוד טרם הסתיים. במסגרת השירות נשלח אליכם צוות הכולל אחות ועובדת סוציאלית שיבחן את תפקודו ומצבו הבריאותי של יקירכם. בהתאם לממצאי הבדיקה נקבע את מספר שעות הסיעוד שיקבל יקירכם בתקופה זו ללא עלות, עד קבלת התשובה מביטוח לאומי ותחילת הטיפול הסיעודי. למידע נוסף על שירותי טרום הסיעוד
 
כיצד מסייעת מטפלת סיעודית לקשיש?
תפקידה העיקרי של המטפלת הסיעודית הוא בראש ובראשונה לאפשר לקשיש הסיעודי חיים בכבוד ולסייע לו בפעילות היומיומית ובמטלות כגון: אכילה, החלפת בגדים, בישול, רחצה והיגיינה, ניקיון וסידור הבית וגם בביצוע סידורים וקניות בעת הצורך, ביציאה מחוץ לבית לשאוף אוויר צח ועוד. היקף הטיפול וההשגחה של המטפלת הסיעודית נקבע בהתאם למצב הקשיש, לסכום הקצבה והמימון ומתחיל ממספר שעות בודדות בשבוע עד וטיפול צמודים - 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. למידע נוסף על תפקידיה וחשיבותה של המטפלת הסיעודית 
 
מהם היתרונות של הטיפול הסיעודי בבית הקשיש?
טיפול סיעודי בביתו של הקשיש טומן בחובו יתרונות רבים, הן לקשיש והן לבני משפחתו הקרובים: הישארות בסביבתו המוכרת והבטוחה של יקירכם, הימנעות מזעזועים וקשיי הסתגלות הכרוכים במעבר למקום חדש, ביקור קרובים בזמנים נוחים ובפרטיות ועוד.
למידע נוסף ולכל היתרונות של טיפול סיעודי בבית הקשיש
 
האם ניתן להעניק טיפול פרטי לקשיש המאושפז בבית החולים?
כן. אם יקירכם מאושפז בבית חולים תוכלו להעניק לו טיפול של אחות סיעודית פרטית שתלווה, תשגיח ותדאג לכל צרכיו בזמן אשפוזו - מספר שעות ביום ועד השגחה מלאה -24/7.
אחות פרטית תחליף ליקירכם תחבושות ועירויים ותסייע לו בפעולות כגון אכילה, רחצה, לבוש ועוד. בנוסף היא תדאג לעדכנכם בכל התפתחות רפואית של יקירכם ותוכל להיות אשת הקשר שלכם עם הצוות הרפואי בית החולים. למידע נוסף על שירותי אחות פרטית בבית חולים
 
איך מקבלים היתר להעסקת מטפל סיעודי זר?
משפחה המבקשת להעסיק מטפל סיעודי זר לטיפול בקשיש מתבקשת להגיש בקשה לרשות האוכלוסין וההגירה. מחפשים מטפל סיעודי זר? תוכלו למצוא מטפל או מטפלת זרים באמצעות לשכה פרטית בעלת רישיון להבאה, לתיווך ולטיפול בעובדים זרים בענף הסיעוד, באמצעות חברת סיעוד שתדאג לקשר אתכם ללשכה פרטית או לפנות בעצמכם למטפל סיעודי זר עליו קיבלתם המלצות (חשוב לבדוק כי הוא בעל רישיון תקף לשהייה בארץ).
 
מי זכאי להעסיק מטפל סיעודי זר?
היתר להעסקת מטפל סיעודי זר ניתן במקרי סיעוד קשים הדורשים השגחה וליווי צמודים של הקשיש ולאורך כל שעות היום. המדינה קבעה מספר קריטריונים לזכאות, ביניהם: קשישים שהגיעו לגיל פרישה (למעט נכים הזכאים לקצבה מהביטוח הלאומי), חיים בקהילה (קשישים שאינם שוהים במוסדות המספקים שירותי סיעוד כגון בית חולים, מרכזי שיקום, מחלקות סיעודיות ועוד), צבירה של מינימום 4.5 נקודות במבחן התלות (ADL) ועוד.

צרו עימנו קשר

pencil6, pencil, write, edit, blog, note
 
 

נשמח לעמוד לשירותכם - חייגו 072-33-80-355 או מלאו פרטיכם בטופס הבא: